Ależ to był FESTIWAL…
Było barwnie, smacznie, wesoło i emocjonalnie, za nami IV edycja Festiwalu Smaku i Tradycji.
Powiatowa Fabryczka pachniała swojskimi pysznościami, barwnymi dekoracjami przygotowanymi własnoręcznie przez Koła Gospodyń Wiejskich, które mogły zaprezentować swoje najpiękniejsze i najlepsze wyroby: pierogi, kartacze, krem z dyni czy białych warzyw, smalec ze skwareczkami, kurkami lub z ziemniaka, wędlinka własnego wyrobu, serniczki, szarlotki, strudle, przetwory z warzyw i owoców z przydomowych ogródków czy ręcznie haftowane lub robione na drutach: chusty, serwety, obrusy, szaliki, sweterki, torebki, maskotki, poduszeczki oraz wiele, wiele pyszności królowało i zachwycało nasze oczy na cudownych stoiskach.
To wspaniałe, że na terenie powiatu wołomińskiego mamy ponad 50 Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Członkowie Kół to ludzie z pasją, radością w sercu i chęcią pomagania.
W swoich lokalnych społecznościach tworzą grupy międzypokoleniowe (od kilkuletnich dzieci po seniorów). To piękne, że nasza polska i regionalna tradycja nie zginie i jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
To nauka robienia na drutach, szydełkowania, wspólnego pieczenia, dekorowania, śpiewu i tańca.
Dzięki dożynkom, festiwalom, piknikom czy zbiórkom Koła mogą zaprezentować to co mają najlepsze – własne wyroby przygotowane od serca.
Często biorą udział w zbiórkach na szczytne cele i tak też było podczas naszego wydarzenia, na którym zbieraliśmy na protezę stopy dla 17 letniego Stasia z Tułu.
Chłopiec uległ wypadkowi w gospodarstwie rodziców. Bardzo ważne jest to, abyśmy wspierali się lokalnie i pomagali w potrzebie dla dobra innych, w tym przypadku STASIA, który dzięki zbiórkom w całym powiecie kupi protezę, która pozwoli mu normalnie chodzić i funkcjonować. Trzymamy kciuki i przesyłamy gorące uściski Stasiowi.
Program tegorocznego Festiwalu był bardzo napięty, a największe EMOCJE i DOPING sprawiły konkursy dla KGW, w tym roku z nowymi konkurencjami.
W ubijaniu masła na czas zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Duczkach to była prawdziwa praca zespołowa Agnieszki i Szymona.
Najdłuższa i najbardziej precyzyjna obierka jabłka wyszła spod ręki Pani Katarzyny z Koło Gospodyń Wiejskich „Słoneczne” Lipinki
Niezwyciężoną siłę w rękach miała Pani Małgosia przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich Słoneczne Lipinki
Mężczyźni też pokazali co potrafią w siłowaniu na rękę zwyciężył Pan Dariusz z Koła Gospodyń Wiejskich w Tule.
Jury w składzie Katarzyna Rutkowska Dyrektor Fabryczki oraz Henryka Michalczewska Naczelnik Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Starostwa w Wołominie, która reprezentowała Pana Arkadiusza Werelicha Starostę Wołomińskiego w konkursie na najbardziej wystawne i barwne stoisko wyłoniło
Koło Gospodyń Wiejskich z Tułu, którego naczelną gospodynią jest Pani Grażynka.
WSZYSTKIE KOŁA pięknie się prezentowały. Stoiska opływały w naturalne barwy późnego lata, jesieni z dekoracją wyjątkowych elementów ludowych i rzemieślniczych – nawet ciągnik Ursus c-330 przyjechał na stoisko Koła Gospodyń z Duczek i nie mógł się opędzić od pamiątkowych zdjęć.
Wszystkie stoiska były wyjątkowe i niepowtarzalne, a rozmowy z WAMI to wielka przyjemność. Widać, że to co robocie sprawia wiele radości i szczęścia.
Na zakończenie… to jak zaprezentowały się przedstawicielki każdego Koła w konkursie miss powiatu wołomińskiego w kreacji inspirowanej strojem ludowym zaskoczyło wszystkich w tym jury. Widać, że prezentacja uczestniczek nie była przypadkowa. Pięknie przygotowane z uśmiechami na ustach, a niektóre w asyście swoich gospodarzy kroczyły na scenę, aby być tą WYJĄTKOWĄ.
Na pewno każdą z PAŃ kosztowało to wiele pracy i odwagi, jednak jak to w konkursach bywa wygrana jest tylko jedna WIĘC…
Miss KGW powiatu wołomińskiego została Pani Dominika z Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Choinach.
Na scenie występy wspaniałych Zespołów przyjaciele z Łęgu Przedmiejskiego Zespół Folklorystyczny „Podsybka Kurpiowska” oraz folkowy zespół spod samiuśkich Tater Turnioki
Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!! Najważniejsza jest dobra zabawa, humor i zdrowa rywalizacja a tego nie brakowało.
Dodatkowo każde Koło Gospodyń… otrzymało bon podarunkowy na kwotę 1.000 zł, fundatorem nagród jest fundacja PKO Bank Polski, Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka oraz Powiat Wołomiński.
W tegorocznym Festiwalu wzięły udział KGW
@Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Cygowskiej
@Koło Gospodyń Wiejskich w Tule
Za rok kolejny FESTIWAL i kolejna szansa na wygraną, więc przygotowujcie się i zapisujcie datę w kalendarzu 21 września 2025 r.
Kochani jesteście wspaniali, cudowni i sympatyczni.
DZIĘKUJEMY za tegoroczny udział w wydarzeniu