Wystawa stała elementów architektury ludowej, sprzętów rzemieślniczych, rolniczych i codziennego użytku z przełomu XIX i XX w.
Ekspozycja prezentuje wnętrze mieszkalne chaty wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku. W pomieszczeniu zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd dawnej izby z piecem chlebowym. Wystawa przedstawia m.in. różnego rodzaju zabytkowe meble oraz przedmioty, które można było znaleźć w każdej kuchni: emaliowane naczynia, żeliwne sagany, centryfugę, maselnice, dzieże, łopaty do chleba, a także inne narzędzia używane przez mieszkańców wsi w życiu codziennym: kijanki, maglownice, tary, koromysło.
Ważną częścią wystroju wiejskiej izby były także malowane skrzynie. W skrzyni przechowywano najcenniejsze przedmioty: dokumenty, korale, stroje świąteczne oraz wiano gospodyni – stąd nazwa „wianne” skrzynie.
Obok podstawowych sprzętów ułatwiających życie, w chłopskich chatach pojawiały się też motywy dekoracyjne. Ściany zdobił oleodruki, makatki i ażurowe wycinanki, w oknach pojawiały się szydełkowe firanki. Wnętrza izby zdobiły również ornamentowe fajansowe talerze ustawiane na półkach kredensu. Były to wyroby fabryczne, które stylem nawiązywały bezpośrednio do sztuki ludowej.
W dalszej części wystawy, na tle wielkoformatowego malowidła przedstawiającego mieszkańców wsi przy pracach polowych zaprezentowano narzędzia związane z uprawą ziemi i obróbką zbóż w dawnym wiejskim gospodarstwie. Zobaczyć można m.in. cep, sierp, bronę, pług, radło oraz końską uprząż.
Ekspozycja powstała dzięki wsparciu Fundacji ORLEN „DAR SERCA”.