Co to były za warsztaty… nie w szkolnych ławkach – a w atmosferze pięknej, słonecznej pogody.
Dziś w Fabryczce Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” poprowadziła dla klas: 3,5,7 i 8 niezwykłą ŻYWĄ LEKCJĘ HISTORII
Program był bardzo ciekawy i angażujący młodzież do współpracy m.in: w musztrze, szyciu opasek, wydawaniu komend czy komunikowaniu się przez wojskową linię łączności.
Widzimy z jak wielką pasją i zaangażowaniem młodzież uczestniczyła w dzisiejszych zajęciach, dlatego na stałe wpisujemy w nasz fabryczkowy kalendarz „Żywe Lekcje Historii”, które w przyszłym roku w maju wzbogacimy o przejażdżki historycznymi pojazdami i wspaniałą polową grochówkę.
Dziękujemy serdecznie Paniom nauczycielkom, które wspaniale zaangażowały się w organizację warsztatów. To ich uczniowie mieli okazję poznać historię namacalnie, nie tylko z książek ale z prawdziwych opowieści, rozmów, dotykając urządzeń i sprzętów, które służyły Polakom w okresie m.in. Powstania Warszawskiego.
I. Teoretyczna Lekcja Historii z czasu okupacji, przedstawiono cztery wydarzenia historyczne
a) Powstanie Armii Krajowej
b) Znak Polski Walczącej- „Kotwica”.
c) Okupacja-nasi rówieśnicy.
d) Struktury państwa podziemnego „Tajne Komplety”.
Warsztaty te pokazały zaangażowanie i braterstwo młodych Polaków harcerzy z różnych organizacji młodzieżowych w walce o wolność stolicy w akcji Burza. Losy pokolenia Kolumbów Polaków czasu II Rzeczpospolitej.
II. Warsztaty krawieckie
Szycie opasek biało-czerwonych na epokowych maszynach na korbkę z 1916 roku. Opaska została własnością uczestnika pikniku.
III. Szpital Polowy
z nauką podstawowych zasad „sanitarnych”, medykamentów (łóżko, nosze, torby sanitariuszek , umundurowanie…..), używanych podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.
Zaprezentowano techniki bandażowania, opatrzono rannego oraz przeniesienie go na noszach do Szpitala Polowego.
Młodzież dowiedziała się o ważnej roli kobiet podczas wojny, które w Powstaniu Warszawskim były sanitariuszkami, kucharkami, łączniczkami, minerkami, żołnierkami oraz peżetkami -to te, które należały do organizacji Pomoc Żołnierzowi. Nie zabrakło także kobiet – szeregowych żołnierzy, które walczyły z bronią w ręku (Magdalena Grodzka- Gużkowska była strzelcem wyborowym). Sanitariuszki poświęcały się zostając przy rannych i umierających w szpitalach. Były prawdziwymi bohaterkami.
IV. Zajęcia z musztry – dyscypliny wojskowej
Rekonstruktorzy przedstawiali swoje umundurowanie, wyposażenie wojskowe i eksponaty.
Zajęcia z naziemnej linii łączności. Podłączanie telefonów polowych.